ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

The Ills, mladá krv na scéneSekcia: hudba Autor: Jana Šlinská Pridané dňa: 01. augusta 2010 17:47
celý článok

Scéna, ktorá sa tu nazýva indie, teda hentie gitarovky, to je jedna prehnitá grcačka. Kapely na seba spoza chrbta nadávajú a potom idú spolu na turné a tvária sa ako najlepší kamaráti.“ Filip Drábek, The Ills.

Mladučkú kapelu The Ills tvoria štyria chalani. Filip Drábek (basgitara), Martin Krajčír (gitara), Adam Kobyda (gitara) a Ľuboš Hodás (bicie) sa dali dokopy v roku 2008 v Bratislave. Piatym ex členom je klávesáčka Simona Sameková. Vznik kapely opisuje Filip takto: „Isobutan (Martin) mi dal do ruky požičanú basu, on si zobral svoju gitaru a náš bubeník vyklepával beaty do sekvenceru. Simon dostala klávesy, ktoré tam boli tiež. Keď to takto spätne hodnotím, tak je dosť čudné, že sa všetky tieto nástroje nachádzali v jednej izbe.“ V bratislavskom byte v delíriu nahrali prvý track a zavesili ho na Myspace. „Použili sme parodický názov pre kapelu, ktorú som si vymyslel na koncerte The Kills. Mali sme vtedy pocit, že to znie post-rockovo a shoegazovo, ale naozajstne sme sa týmto žánrom začali venovať, až keď sme sa trocha zohrali,“ hovorí Filip.

 


 

Svoj hudobný štýl od začiatku škatuľkujú ako niečo medzi shoegaze a post-rockom, teda hlučné väzbiace žánre s dlhými skladbami. Filip dodáva: „Pre menej chápavých promotérov tomu hovoríme inštrumentálny rock, ale slovo "rock" mi príde celkovo dosť degradujúce a asociuje mi storočné kapely ako Led Zeppelin a podobne. Celkovo sa mi páči, keď sa kapely vedia zaškatuľkovať a nevymýšľajú si fiktívne žánre, ktoré nikomu nič nepovedia.“

Skladby The Ills vznikajú väčšinou na skúškach spoločnou improvizáciou, niekto z kapely prinesie nápad, ktorý si hrajú niekoľko minút, niečo pridajú, niečo odoberú. Ich piesne sú hlučné, dlhé, členité a určite nie radio-friendly. A hoci ich nehrajú v rádiách, vďaka internetovej dobe nie je ťažké dostať sa k ich hudbe. Kapela doteraz nahrala dve digitálne EP-čká, ktoré sa dajú stiahnuť zadarmo zo stránky http://www.exitmusic.org/label. Prvé z nich kedysi aj vlastnoručne napaľovali a rozdávali po koncertoch. Momentálne nahrávajú v košickej Tabačke svoj debutový album, ktorý by mal vyjsť na jeseň ako prvý fyzický release EXITlabelu, ktorý patrí pod server Exitmusic.
Z kapely, ktorá vznikla z recesie po jednom fláme, sa postupne stáva kvalitný hudobný projekt. Pribúdajú skladby, nástroje, krabičky a koncerty. Hlavným cieľom chalanov je teda nahrať a vydať album a začať viac koncertovať. „Mne osobne by sa páčilo čo najviac koncertovať v okolitých štátoch, V4 a Rakúsko, čo sa nám už čiastočne podarilo realizovať. Ešte za mňa a minimálne bubeníka môžem povedať, že najväčším snom je si raz zahrať na Pohode,“ hovorí Filip.

 


 

Na ich facebookovom profile nájdete napísané: „Voláme sa The Ills a robíme hudbu, ktorá je ovplyvnená tým, čo počúvame. Nehanbíme sa za to.“ Taktiež sa nehanbia za svoje názory na slovenskú hudobnú scénu, kvôli ktorým ich hejtuje dosť veľa ľudí. Filip vysvetľuje: „V predchádzajúcich rozhovoroch sme vždy povedali niečo, čo urazilo veľký počet kapiel, nechcem to brať späť, pretože za tým, čo sme povedali napríklad o Lavagance, Talkshow a Billy Barman si stojíme. Napríklad niekde nechcú, aby sme v jeho priestore hrali práve kvôli podobným vyjadreniam, čo mi prípadá smiešne. Keby mi niekto povedal, že sorry, nebudeš tu hrať, lebo tvoja hudba je sračka, vôbec ma to neurazí tak, ako keď niekto našu hudbu posudzuje podľa toho, čo si myslíme a hovoríme.“

Sú však aj kapely, ktoré majú The Ills radi a s ktorými absolvovali aj spoločné koncerty či turné. Medzi obľúbených interpretov patria napríklad Moustache, Kolowrat, Pjoni alebo Čisté tvary. Horší vzťah majú k slovenskej indie scéne. „Scéna, ktorá sa tu nazýva indie, teda hentie gitarovky, to je jedna prehnitá grcačka. Kapely na seba spoza chrbta nadávajú a potom idú spolu na turné a tvária sa ako najlepší kamaráti. Nikto si nepovie do tváre, čo si o hudbe toho druhého myslí, pretože sa všetci osobne poznajú, vzájomne si hosťujú v kapelách a urazili by sa po osobnej stránke,“ hovorí Filip.

Čo sa týka hudobnej scény a hrania, Filipovi sa páči košický klub Tabačka Kulturfabrik. „Mimo Pohody, ktorá je už v inom, svetovom leveli, sa mi na Slovensku najviac páči činnosť košickej Tabačky. Nosia sem najviac cudzích kapiel a interpretov, sú otvorení slovenským projektom, vládne tam skvelá atmosféra, s čím som sa nestretol nikde inde, kde sme doteraz hrali. Radi tam chodíme, aj keď tam práve nehráme, či nenahrávame.“

Kapelu The Ills nájdete tu:
http://www.myspace.com/theillsmusic

foto: on su


pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák