ISSN 1338-242X
Novinky
Zemeslyš*
Kníhkupectvo s názorom
Kolekcia vašich srdečných fotopozdravov

Newsletter
libraria.sk
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security. doucovanie

Vintage, vintage!Sekcia: dizajn Autor: Soňa Hrúziková Pridané dňa: 13. októbra 2011 08:08
celý článok
Retro téma si žiada retro rozhovor. Priznávam, že idea článku o čoraz viac neprehliadnuteľnom hite z našich ulíc s menom vintage je už nejaký čas odležaná. Pred časom som s ňou začala otravovať Katku Paštiakovú, ktorá spravovala facebookovú skupinu Vintage bazar. Medzitým sa však všeličo dialo a nebolo času na dišputy, napríklad z Katky sa stala spolumajiteľka online obchodu s vintage oblečením Láry Fáry. Pre Katku vintage rozhodne nie je len sezónnou záležitosťou, ale skôr celoživotnou láskou. S nadšením žije vo svojom retro svete a pútavo o ňom rozpráva.

Dá sa nejako stanoviť hranica medzi vintage a obyčajným second-handom?
K tejto otázke môžeš pristúpiť čisto technicky, alebo jednoducho nechať rozhodnúť svoj vlastný vkus. Hranicu je najjednoduchšie stanoviť časovým obdobím, ale povedzme si na rovinu, asi každé obdobie malo svoje šťastné aj nešťastné počiny v odievaní. Každý je iný, a čo sa páči mne, nemusí sa niekomu inému. Je to otázka štýlu. Pre niekoho je vintage aj sveter s chlpatou krikľavou aplikáciou a obrovskými ramennými vypchávkami alebo lesklé legíny postriekané farbou či kanárikovo žlté sako z roku 1992. Ja som v tomto o niečo náročnejšia. Snažím sa prísne vyberať oblečenie a doplnky z ušľachtilých materiálov, kvalitných strihov, ktoré nebudú len raritou z doby dávno minulej, ale jedinečným kúskom do šatníka.

Ako sa vintage štýl vkradol do tvojho života?
Od malička ma fascinovali staré a krásne veci. Milujem starožitnosti, ale tiež iné poklady ako staré kufre a bižutériu. Obe moje babky boli vždy bohatým zdrojom takýchto vecí. Pamätám si, ako som si rada skúšala babkine brokátové šaty, ktoré nosievala do divadla, alebo šaty z maturitného plesu druhej babky. Dodnes opatrujem viacero takýchto skvostov. Sú z úžasných materiálov, často ručne šité a vyšívané.

A napokon si sa týmito pokladmi začala seriózne zaoberať.
Asi rok sa venujem predaju vintage oblečenia cez internet. Najprv som to skúsila sama, a po roku som do toho navliekla aj kamarátku Katku. Nastala explózia nápadov a pod pretlakom kreativity vznikla značka Láry Fáry (autorkou názvu je bloggerka Marika Majorová alias Tonbogirl). Katka je momentálne na materskej, má niekoľkomesačnú dcéru, takže sme si podelili úlohy. Ja zháňam oblečenie, fotím a ona sa stará o sklad a posielanie vecí. Približne rok sme fungovali iba cez Facebook, prípadne si niekto dohodol aj osobnú návštevu u mňa doma, čo je vždy veľmi príjemné. Pred dvoma týždňami sa nám podarilo spustiť online shop, ktorý funguje ako www.laryfary.sk.

S akými pocitmi ste sa do toho púšťali?
S Katkou sme obe mali rovnaký pocit – „áno, ideme do toho“, hoci pred nami sa tomu na Slovensku nikto nevenoval (fakt neviem o nikom) a bol to taký „pankáčsky“ počin. Mám pocit, že naše okolie tiež trochu spochybňovalo, či takéto niečo môže na Slovensku prežiť. Obchod však funguje a my máme prvých spokojných zákazníkov, ktorí nám píšu ďakovné maily. To je pre nás dôkazom, že vintage obchod bol jednoducho dobrý nápad a my tú prácu robíme so 100% dávkou entuziazmu a radosti.

Čo Láry Fry vintage shop ponúka?
Predáva iba vintage oblečenie a módne doplnky, ktoré sa nosili v minulom storočí. Všetky kúsky starostlivo vyberáme a do eshopu sa dostanú len veci v 100% zachovalom stave. Veľká väčšina z nich nikdy nebola nosená. Obe máme radi poctivé materiály, preto sa snažíme vyhľadávať veci, ktoré sú zhotovené z kože, vlny, bavlny, hodvábu a podobne. Ak sa zákazník o takéto veci dobre stará, vydržia mu mnohé roky. Ja mám trebárs v šatníku hodvábnu blúzku s vyšívaným golierikom, ktorú nosila moja prababka, Katka vlastní nádherné „svadobné rukavičky“, ktoré tiež zdedila. Tie veci sú jednoducho úžasné a trvanlivé, pretože boli vyrobené v čase, ktorý ešte nebol poznačený konzumom a spotrebným spôsobom života.Čo pre teba vintage znamená?
No nie je to len o móde, samozrejme. Kto nosí vintage, vyjadruje tým svoj životný postoj a komunikuje ho do okolia prostredníctvom oblečenia. Je to o úcte k minulosti, a tiež o hodnotách, ktoré ten človek vyznáva. Je to o prístupe, či sme ochotní tráviť čas v nákupných centrách, lebo sa nám pred očami rozsýpa šatník a my ho musíme stále niečím dopovať, a tiež o prístupe k remeselnej práci, ekológii, otázke odpadov, detskej práci a vykorisťovaniu (viete kde sa šijú vaše obľúbené značky a za akých podmienok?), konzumnému spôsobu života, atď. Nehovoriac o tom, že tých pár vecí vám takýmto prístupom oveľa viac prirastie k srdcu a máte z nich naozaj radosť. Toto všetko bolo našou motiváciou pri otvorení obchodíku. Nie je to len obchod s oblečením, ale spôsob, ako chceme komunikovať určité hodnoty.

Nájdem v babkinej almare krásnu blúzku z 50. rokov, nemám odvahu ju nosiť, no je mi ľúto nechať ju len tak napospas naftalínu. Môžem ju priniesť napríklad k tebe?
Túto vec s Katkou práve riešime. Na Slovensku neexistuje zákon, ktorý by zastrešoval výkup oblečenia, čo je smola. Keď sa chcete zmysluplne zbaviť oblečenia, jednou z mála šancí je charita alebo rôzne recyklačno-dizajnovo-výmenné akcie. Ak má niekto pocit, že má doma niečo, čo by mohlo potešiť niekoho ďalšieho, budem rada, keď nám napíše cez kontaktný formulár na stránke.

Kde obvykle zháňaš a získavaš oblečenie? Využívaš internetové dražby, chodíš nakupovať aj do zahraničia?
Najčastejšie nakupujeme v secondhandových veľkoskladoch. Je to drina, pretože u nás vintage nikto nevytrieďuje. Nie sme ako klasické sekáče, že prídeš a kúpiš vytriedené vrece dámskych šiat. Musíme prezrieť tisíc vecí, aby sme objavili jednu, ktorá stojí za to. Musí byť krásna a nepoškodená. Veci máme aj zo zahraničných skladov, najmä z Budapešti a Viedne a chystáme sa na lov aj ďalej. Niektoré veci pochádzajú tiež zo súkromných zbierok, ktoré nám venovali ľudia. Máme zopár kúskov od dámy (dnes už nebohej), ktorá sa celý život venovala módnemu návrhárstvu, a tiež súkromnú zbierku jednej bývalej divadelnej kostýmerky. Internetovú dražbu sme zatiaľ nevyužili, ale možno sa pustíme aj týmto smerom.

Ako sa tvoj vzťah k vintage prejavuje v tvojom šatníku? Preferuješ celý retro look alebo len spestrenie oblečenia doplnkami?
Ja som práve taký ten typ, že mi veľa vecí nepristane – úplne vážne! Teda aspoň si to o sebe myslím a pri nakupovaní oblečenia sa zvyknem aj potrápiť. V šatníku mám najradšej čiernu, sivú a bielu farbu, ktorú často ozvláštnim nejakým doplnkom, nosím hlavne kabelky, šatky, topánky alebo bižutériu. Sem-tam nejaké vintage veci aj recyklujem. Na jar som mala chuť na farebný mix, tak som si z retro textilných opaskov vyrobila veselý jarný šál.Čím si ťa vintage získalo?
Asi by som to zhrnula do slova magickosť. Je v tom niečo jedinečné, keď sa ako malé dievča hrabeš v babkinej skrini a nájdeš trebárs malý kožený kufrík plný roztomilých serepetičiek, keď za sebou vláčiš mamine svadobné šaty a potkýnaš sa na opätkoch o päť čísel väčších topánok, alebo sa v pätnástich naštveš a začneš nosiť oblečenie po pradedkovi.
Každé šaty majú svoj príbeh, nositeľa, ktorý má s nimi spojené určité spomienky alebo nejakú asociáciu či len jednoducho dobrý pocit, keď si spomenie na určitú životnú etapu alebo výnimočnú udalosť. Vintage si ma asi získalo najmä tým, že dokáže lusknutím prsta oživiť niečo krásne. A, samozrejme, je skvelé, že vintage kúsky nikdy nezoženieš vo viac ako jednom exemplári, takže na vintage milujem aj originalitu a punc jedinečnosti, aký dodá hoci aj jediný kus úplne inú šťavu akémukoľvek outfitu. No a v neposlednom rade mám na vintage rada, že tie veci sú kvalitne spracované, saká majú dokonalé strihy, topánky kožené podrážky (to sa dnes dá veľmi obmedzene zohnať a keď už, stoja celý majetok), tašky sa nerozpadnú po jednom použití, na svetroch sa nevytvoria žmolky, lebo v nich nie je akryl, bavlnené šaty sa nevyťahajú do čudesných patvarov. Obe (Katky) máme veľmi blízko k ekológii (ja som rok študovala Ochranu prírody na VŠ a Katka je stále aktívna pre jednu neziskovku) a zmyslom našej práce je tiež „vrátiť do obehu“ kvalitné veci, ktoré za to stoja.

Ako veľmi ovplyvňuje vintage tvoj život? Prejavuje sa iba v obliekaní alebo napríklad aj v zariadení tvojho obydlia či vo veciach bežnej potreby, ktoré každodenne používaš?
Úplne! Tým myslím naozaj úplne. Mám veľmi rada starožitnosti a milujem staré knihy, museli by ma priviazať reťazou, aby som nevošla do nejakého bazáru či antikvariátu, keď prídem na miesto, kde som ešte nebola a objavím malinké vetešníctvo. Popíšem ti to trochu. Ako nočný stolík používam staré kufre poukladané na seba. Mám ich štyri a dajú sa rozmanito kombinovať. Samozrejme v nich mám uložené ďalšie vecičky. Dá sa na nich pohodlne naraňajkovať, použiť ich ako stolík pod počítač, keď si chcem pozrieť film v posteli, alebo ich mám len tak po ruke a vrstvím na ne knihy a časopisy, poháre s vínom a svietniky. Nábytok v byte je taká zbierka od celej rodiny, od prarodičov, cez babkinu povalu, až po úlovky, ktorých sa ľudia zbavili počas jarného upratovania na sídliskách. Do toho sem-tam zamontovaný kúsok z Ikea. Niektoré kusy treba renovovať, postupne na tom pracujem – vždy keď mám trošku času, pretože milujem interiérový dizajn a baví ma prerábať staré na nové. Tiež v kuchyni mám viacero starožitných doplnkov (mlynček, riady, žehličku a kuchynské náčinie...), niektoré používam a niektoré sú len tak na ozdobu.

Oblečenie z ktorého obdobia ti je najbližšie?
Osobne mám najradšej 20. roky. Práve sa mi vybavil Paríž, asi to znie ako klišé, ale tam som naozaj videla najkrajšie oblečených ľudí. Zatiaľ. Pokiaľ ide o doplnky, tam mám rada úplne všetky obdobia a mám tú drzosť ich kombinovať, ako sa mi zachce.

V akom vzťahu je vintage a móda?
Dnes? Myslím, že móda si vintage originály veľmi obľúbila a výrazne z nich čerpá. Stačí sa prejsť po akomkoľvek obchodnom dome, trochu sa pozrieť na zúbok tomu, čo je dnes v ponuke, a je to jasné. Námornícky štýl, strihy 50-tych rokov, veľké svetre a lá 70. roky, znovu vzkriesené legíny alebo ešte pár rokov dozadu 60. roky, ktoré boli odkopírované od A po Z, to všetko sa dnes mieša, používa a kombinuje a podľa mňa je to krásne a zaujímavé.

Povedzme, že sa chcem obliekať vo vintage štýle. Mám sledovať a dodržiavať nejaké pravidlá, nebodaj trendy?
Držala by som sa iba jediného pravidla – nosiť veci tak, ako to cítim, v čom sa cítim dobre a čo mi pristane. Niekomu sa hodia volány, niekomu klobúky, niekto frčí na kabelkách a topánkach a niekomu pristanú účesy z 20-tych rokov. Pokiaľ máš pred zrkadlom pocit, že kamoška v niečom vyzerá super a ty až tak nie, je to ok. Nájsť svoj štýl je celkom umenie, či už niekto obľubuje vintage alebo nie. Na začiatok je lepšie pridávať veci do šatníka opatrne, obliecť si jeden, dva kusy. No poznám aj ľudí, ktorí sa oblečú od hlavy po päty do vintage, skombinujú ich hlava nehlava, a pôsobia úžasne.

Ako sú na tom z tvojho pohľadu Slovenky vo vzťahu k vintage vecičkám? Majú odvahu obliekať sa inak, ako diktujú módne časopisy a nákupné centrá?
Myslím, že sa to vyvíja. Chodím po uliciach s otvorenými očami a raz za čas sa príjemne poteším, keď stretnem zaujímavo oblečeného človeka. Vtedy mám chuť rozbehnúť sa za ním a požiadať ho o fotenie, ale zatiaľ som v sebe nenašla odvahu. Sledujem aj viacero blogov, môj najobľúbenejší je Tonbogirl, kde autorka fotí ľudí priamo v uliciach (prevažne v Bratislave), a cez jej objektív s potešením sledujem, že aj u nás sú ženy, ktoré vedia oceniť krásu starých vecí a sú v tom nádherné. Ale vieš čo ma teší najviac? Keď stretnem štýlovo oblečenú staršiu dámu alebo pána. Pochádzam z Nitry a z videnia poznám niekoľko takýchto ľudí a vždy sa za nimi musím obzrieť. Už by som ich asi mala osloviť.

foto na titulke: Théo Gosselin

pošli na vybrali.sme.sk
Pravidlá publikovania | Inzercia | Kontakty ©2009 - 2012 B DESIGN s.r.o. | design by rendy | code by Ivan Mišák